- Техогляд у Литві, які діють правила
- Що включає в себе процедура технічного огляду в Литві, які потрібні документи для цього?
- Як проходить техогляд, що при цьому перевіряють?
- Періодичність проходження ТО і його вартість
- Що робити, якщо автомобіль не пройшов техогляд?
- Поради перед техоглядом – як підготуватися і уникнути проблем
Переїзд в іншу країну завжди супроводжується безліччю організаційних питань, особливо якщо мова йде про автомобіль. Литва, як член Європейського Союзу, висуває чіткі вимоги до всіх транспортних засобів, які перебувають на її території, однак тут є низка особливостей, якщо йдеться про транспортні засоби українців у статусі тимчасового захисту (параграф 24).
Давайте розглянемо питання, які автомобілі потрапляють під техогляд, що потрібно для його проходження, чи є він обов’язковим для українських біженців у цій країні, та інші нюанси. Ми вже висвітлювали тему про реєстрацію автомобілів з українськими номерами в Литві, ось стаття на цю тему.
Для наших співвітчизників, хто надовго планує залишитися в цій країні, буде корисною інформація, як поміняти українське водійське посвідчення на литовське, подробиці на цю тему.
Техогляд у Литві, які діють правила
Для українців, які прибули до Литви з метою оформити статус тимчасового захисту або з інших підстав, особливо важливо розуміти, які правила діють щодо використання транспортних засобів. Поки діє статус захисту (параграф 24), українцям на своїх автомобілях у цій країні не потрібно перереєстровувати свої машини, а також не потрібен техогляд.
Якщо ви міняєте статус, але залишаєтеся в країні (віза, ВНЖ тощо), то процедура ТО стає обов’язковою, як і перереєстрація. Лінійно – перебувати на своєму авто, зокрема, з українськими номерами можна до 180 днів у цій країні. Це правило діє за умови, що автомобіль ввозиться в країну з метою туризму, приватного візиту або короткострокового відрядження. Якщо статус довгострокового перебування ви відкрили, то автоматично вам необхідно зробити литовську реєстрацію машині.
Однак це не стосується наших громадян у статусі тимчасового захисту, поки він діє ставити на місцевий облік авто не потрібно. При його зміні, стає неминучим державний технічний огляд транспортних засобів і місцевий облік з видачею місцевих номерних знаків. Давайте розберемося, як все влаштовано, що потрібно для ТО автомобіля, які строки діють, де пройти процедуру і що загрожує в разі порушень.
Варто враховувати, що поліція в Литві має право зупиняти автомобілі з іноземною реєстрацією і перевіряти терміни перебування транспортного засобу в країні. У разі перевищення встановленого ліміту, водієві загрожує не тільки штраф, а й вилучення автомобіля до з’ясування всіх обставин. Окремо штраф за техогляд у цій країні становить близько 40 євро.
Що включає в себе процедура технічного огляду в Литві, які потрібні документи для цього?
Перевірку транспортних засобів у Литві здійснюють пункти техогляду, які мають відповідну державну акредитацію. ТО є обов’язковим як для громадян цієї держави, так і для іноземців, які користуються автомобілем на постійній або тривалій основі.
Під час технічного огляду автомобіль проходить детальну перевірку за кількома напрямками. Головна мета – переконатися, що транспортний засіб безпечний для експлуатації та відповідає встановленим стандартам, включно з екологічними.
Для того щоб пройти техогляд, власнику автомобіля з українською реєстрацією знадобиться наступний набір документів:
- свідоцтво про реєстрацію автомобіля, видане в Україні – підтверджує право власності та технічні характеристики машини;
- дійсний закордонний паспорт особи власника – для ідентифікації клієнта на станції ТО;
- діючий страховий поліс – бажано литовський, він повинен відповідати нормам ЄС та бути дійсним на території країни;
- сертифікат відповідності машини вимогам ЄС;
- довіреність, якщо огляд проходить не сам власник, а довірена особа;
- документи, що підтверджують усунення несправностей під час повторного ТО.
Цей пакет необхідно пред’явити до початку самої перевірки. Без них співробітники станції не мають права приступити до огляду автомобіля. Тепер про саме ТО.
Як проходить техогляд, що при цьому перевіряють?
Ви звертаєтеся в пункт техогляду, можна записатися на певний час і віддалено телефоном або через сайт. Ось, наприклад, як можна записатися віддалено – центр TUVLITA або Ausegra.
На станції проводиться всебічна діагностика технічного стану автомобіля. Насамперед увага приділяється тим компонентам, від яких безпосередньо залежить безпека руху, а саме:
- гальмівна система – перевіряють ефективність гальмування, стан колодок, дисків, гальмівних шлангів і роботу ручного гальма;
- підвіска та амортизатори – виявляють люфти, зношення шарнірів, стан пружин і амортизаторів;
- кермове управління – відстежують наявність люфту, справність кермової рейки і механізмів управління;
- світлові прилади – перевіряють фари, габаритні вогні, поворотники та стоп-сигнали на справність і правильне налаштування;
- викиди вихлопних газів – проводять тести на рівень забруднення, особливо для дизельних авто, перевіряють наявність і працездатність сажового фільтра, каталізатора;
- шини і колеса – стан протектора, відповідність сезону, тиск, розміри і відповідність документації;
- загальні технічні параметри – цілісність кузова, наявність дзеркал, лобового і заднього скла, ременів безпеки та інших елементів.
Також для автомобілів з українською реєстрацією може знадобитися підтвердження відповідності нормам Євросоюзу, особливо якщо транспортний засіб було вироблено не в ЄС. У цьому разі необхідно заздалегідь пройти процедуру індивідуальної сертифікації, яка проводиться окремими уповноваженими установами. Простіше кажучи, у вас має бути сертифікат відповідності транспортного засобу критеріям Євросоюзу, якщо він є, то проблем не буде, але, якщо він відсутній, його необхідно отримати.
Періодичність проходження ТО і його вартість
Варто почати з вартості, і розглядати ми будемо легкові автомобілі. У 2025 році було встановлено нові тарифи за проходження процедури технічного огляду. Для звичайних бензинових авто вона становить 23,00 євро, якщо автомобіль дизельний, то вартість становитиме 26,70 євро. Для газових з LPG системами – 28,90 євро.
У Литві діють чіткі правила щодо термінів проходження технічного огляду, залежно від віку автомобіля:
- нові автомобілі (до 3 років) проходять перший техогляд через 3 роки після дати першої реєстрації;
- автомобілі від 3 до 5 років зобов’язані проходити ТО один раз на 2 роки;
- автомобілі, старші за 5 років, – щорічно.
Якщо український автомобіль старше трьох років і власник має намір використовувати його в Литві на постійній основі (після перереєстрації), він автоматично підпадає під ці вимоги. Не варто забувати, що несвоєчасне проходження огляду прирівнюється до порушення правил дорожнього руху.
Що робити, якщо автомобіль не пройшов техогляд?
При простроченому техогляді або не пройденому вчасно при першій реєстрації, експлуатація транспортного засобу заборонена. Щоб ви могли доїхати до пункту огляду, вам слід оформити тимчасовий (проїзний) дозвіл, він коштує 4 євро. Інакше вам доведеться скористатися евакуатором, що набагато дорожче.
Ситуації, коли автомобіль не проходить ТО з першого разу, не рідкість. Особливо це стосується автомобілів, що перебувають в експлуатації багато років. Якщо під час огляду виявлено технічні несправності або екологічні невідповідності, автовласникові видається офіційний документ із переліком усіх виявлених дефектів.
Після цього власник зобов’язаний усунути всі зауваження і повторно пройти технічний огляд. Важливо: повторне проходження оплачується окремо, але коштує дешевше, якщо воно здійснюється протягом встановленого терміну. Часто на ньому перевірятимуть тільки ті вузли, які потрібно було відремонтувати.
Якщо порушення незначні (smulkūs trūkumai), то вам видадуть тимчасовий дозвіл на експлуатацію, в іншому разі ви не матимете права навіть виїхати за межі пункту техогляду. Вам потрібно буде евакуювати транспорт у сервіс прямо звідти. Тимчасовий дозвіл передбачає, що ви усунете несправності в найкоротші терміни і знову пройдете повторне ТО.
Поради перед техоглядом – як підготуватися і уникнути проблем
Перед тим як їхати на станцію ТО, рекомендуємо пройти попередню перевірку автомобіля на СТО. Це особливо актуально, якщо машина старше 5-7 років. Механіки зможуть виявити потенційні проблеми, які можуть стати причиною відмови в техогляді.
Також перевірте роботу всіх ламп, рівень рідини, тиск у шинах, справність склоочисників, чистоту номерних знаків і наявність вогнегасника. Усе це – формальні, але обов’язкові вимоги. Особливо важливо переконатися в тому, що автомобіль не перевищує допустимі норми щодо викидів – на цьому пункті «завалюються» навіть доглянуті автомобілі, особливо дизельні.
Проходження технічного огляду на автомобілі з українською реєстрацією в Литві – це обов’язкова і регульована законом процедура, яка спрямована на забезпечення безпеки всіх учасників дорожнього руху. Якщо ви перебуваєте в країні тривалий час, важливо не тільки дотримуватися термінів, а й підготуватися до огляду ретельно і заздалегідь. Це дасть змогу уникнути штрафів, збоїв в експлуатації автомобіля та юридичних проблем.