Латвія продовжує надавати значну підтримку українським біженцям, надаючи їм можливості для працевлаштування, самозайнятості та соціальної інтеграції. У відповідь на триваючий конфлікт в Україні, уряд Латвії виділив додаткові кошти – майже 1 мільйон євро – щоб допомогти більш ніж 1300 українським біженцям, які влаштувалися на роботу або відкрили власну справу. Отримати одноразову допомогу в розмірі 740 євро, що відповідає мінімальній заробітній платі в країні.
Для наших співвітчизників, хто перебуває в цій країні під параграфом 24 або на візі, буде цікава й інша інформація, а саме: Україна і Латвія затвердили положення про визнання водійських посвідчень одна одної, ось подробиці по темі. Також можна дізнатися, як пройти техогляд автомобілю з українськими номерами в Латвії, гід з цього питання.
Виплати українцям у Латвії при працевлаштуванні або оформленні самозайнятості
З початку війни в Україні понад 17 тисяч українців скористалися підтримкою Латвії, включно з одноразовою допомогою на працевлаштування або самозайнятість. Цей захід спрямований на полегшення перехідного періоду для тих, хто починає нове життя в Латвії, покриваючи початкові витрати, такі як транспортні витрати, житло та інші необхідні витрати.
Розмір виплати становить 740 євро – це еквівалент мінімальної заробітної плати в Латвії. Заявку на отримання соц виплат цього типу необхідно подати протягом місяця після початку роботи або реєстрації як самозайнятої особи. Виплата здійснюється без утримання податків і надається тільки один раз. Подібні ініціативи пропонує Латвія, населення та іноземці, які легально проживають, можуть ними користуватися в разі настання відповідної ситуації.
Процес подання заявки та вимоги
Щоб отримати таку соцдопомогу, українські громадяни повинні зареєструватися в Державному агентстві зайнятості Латвії (NVA) і надати необхідні документи, що підтверджують працевлаштування або реєстрацію як самозайнятої особи (підприємництво). Заявки приймаються протягом місяця після початку трудової діяльності. Важливо зазначити, що ця допомога надається тільки один раз і не може бути отримана повторно.
Куди звертатися? Заявки на отримання допомоги подаються до Державного агентства зайнятості Латвії (NVA). Контактні дані та інформацію про місцезнаходження офісів можна знайти на офіційному сайті агентства https://www.nva.gov.lv/en.
Особливості працевлаштування українців у Латвії
Латвія вжила низку заходів, спрямованих на спрощення працевлаштування українських біженців. Відповідно до Закону про допомогу громадянам України, українці, які прибули до Латвії, мають право на працевлаштування без обмежень, що відрізняє їх від інших біженців. Роботодавці можуть наймати українців без знання латиської мови, якщо це не заважає виконанню трудових обов’язків. Крім того, спрощено процедури визнання українських кваліфікацій у таких регульованих професіях, як охорона здоров’я, освіта, спорт і фармацевтика.
У період з березня 2022 року до вересня 2024 року Державне агентство зайнятості Латвії надало допомогу українцям майже 30 тисячам осіб. З них 9 433 громадянина України отримали статус безробітного або того, хто шукає роботу, а 15 597 осіб отримали одноразову допомогу при працевлаштуванні. Крім того, 448 осіб отримали цю допомогу при відкритті власної справи.
Для сприяння працевлаштуванню українців у Латвії проводяться ярмарки вакансій, у яких беруть участь як державні, так і приватні роботодавці. За останні 24 ярмарки було запропоновано близько 4 500 робочих місць, у яких брало участь близько 5 000 українців.
Мовна підтримка та інтеграція
Незважаючи на скасування вимоги знання латиської мови для працевлаштування, різні організації пропонують безоплатні курси з її вивчення, підтримувані державним фінансуванням, зокрема. Наприклад, у період з 2022 по 2023 рік 9 556 українців пройшли навчання латиської мови. Крім того, базові знання дають право на подачу заяви на отримання посвідки на постійне проживання після п’яти років проживання в країні. Якщо є план залишитися більш ґрунтовно в цій країні, то це необхідний крок.
Найкращий спосіб залишитися в Латвії – вивчати місцеву мову, хоча дуже бажано знати англійську теж, влаштуватися на роботу офіційно і виплачувати податки з отриманих коштів. Так відкривається дорога до отримання ВНП на підставі робочої візи, а далі відкривається дорога до ПМП.
Для більш плавного старту в цьому напрямку і пропонується одноразова допомога у вигляді державної соціальної допомоги. Вона допомагає полегшити початковий період до отримання стабільної з/п у Латвії або на початковому етапі вашої індивідуальної підприємницької діяльності. Одноразова допомога в розмірі 740 євро є важливою частиною цієї підтримки.