Питання про те, чи потрібно замінювати українське водійське посвідчення в Латвії під час тривалого перебування в цій країні, хвилює багатьох українців. Це насамперед стосується тих, хто опинився на території Латвії на підставі тимчасового захисту, отримав тут ВНЖ або довгострокову візу.
У цій статті ми детально розберемося, коли необхідне отримання водійських прав у Латвії із заміною українських, як зробити обмін, які документи для цього потрібні, а також відповімо на інші важливі питання, пов’язані з цим процесом.
Для наших громадян, хто планує опинитися в цій країні на тривалій основі, буде корисною інформація про те, як оформити тимчасовий захист у Латвії у 2025 році українцям, які умови, що для цього необхідно. Також важливо розуміти, як орендувати житло в Латвії на довгостроковій основі, де шукати й особливості оформлення договору оренди.
Чи потрібно міняти українські права в Латвії, якщо ви довго перебуваєте в країні?
Якщо ви приїхали до Латвії за візою або на підставі тимчасового захисту, то питання використання водійських прав часто залежить від часу вашого перебування в країні. Важливо розуміти, що на підставі тимчасового захисту громадянам України в Латвії дозволено використовувати свої українські водійські права протягом першого року перебування на території країни. Це положення діє за умови, що ви не плануєте тривалого перебування і не плануєте стати постійним резидентом цієї держави.
Після закінчення одного року використання українського водійського посвідчення в Латвії стає обмеженим. Якщо ви хочете залишатися в Латвії на більш тривалий термін або вирішите стати резидентом країни (отримання візи, ПНП тощо), вам необхідно обміняти свої українські права на латвійські.
Простіше кажучи, після закінчення одного року на тимчасовому захисті ви почнете порушувати латвійські правила дорожнього руху. Може позбавлення прав у Латвії українського зразка вам безпосередньо не загрожує, але ви отримаєте чималий штраф – приблизно 40-50 євро, а також вас занесуть до бази, як порушника. Варто подбати про те, щоб до цього не довести, або остаточно відмовитися від керування будь-яким транспортним засобом у цій державі.
Коли необхідно отримати латвійське водійське посвідчення нашим громадянам:
- Після року перебування в країні. Якщо ви перебуваєте тут на тимчасовому захисті та залишаєтеся на більш ніж рік, ви зобов’язані замінити українське посвідчення та отримати латвійські права, якщо плануєте продовжувати керувати транспортним засобом на території країни.
- За наявності дозволу на постійне місце проживання, ВНП або довгострокову візу. Якщо ви отримуєте статус постійного резидента Латвії, вам необхідно пройти процес обміну водійських прав, оскільки з цим статусом українські права більше не діють у країні.
- Для отримання водійського посвідчення цієї країни в принципі, а також, якщо вам потрібно змінити категорію (наприклад, додати категорію або пройти додаткове навчання).
В останньому випадку вам необхідна буде автошкола в Латвії, проходження додаткового навчання, його оплата. Також ви складатимете іспит з теорії та водіння в Латвії на ту категорію, якої навчаєтеся.
Як поміняти українські права на латвійські, докладна інструкція
Якщо у вас є водійське посвідчення, видане в Україні, і ви хочете на його основі отримати права в Латвії, то процес обміну тут має свої особливості. Давайте розберемо покроково, що потрібно зробити, щоб зробити таку заміну.
Почнемо з підготовки всіх документів. Для того щоб почати процес обміну, вам потрібно зібрати кілька документів:
- ваше водійське посвідчення України, воно повинно бути в хорошому стані і не прострочене, міжнародного зразка, якщо це старі українські права, то за кордоном вони не вважатимуться дійсними;
- дійсний закордонний паспорт громадянина України, бажано біометричний;
- посвідка на проживання або статус тимчасового захисту, реєстрація за місцем проживання в країні, якщо ви перебуваєте на тимчасовому захисті, вам буде необхідний документ, що підтверджує ваш статус;
- фотографії на нове посвідчення – уточніть, можливо, послугу виготовлення фотографії на права в Латвії вам зроблять на місці під час подачі документів, однак, можливо, вам доведеться робити їх і самостійно;
- медична довідка – у Латвії для обміну водійського посвідчення необхідно надати медичну довідку, яка підтверджує, що ви придатні до водіння, довідка має бути видана латвійським медичним закладом;
- заповнена анкета на обмін водійських прав, яку можна отримати в латвійському відділенні Служби транспорту (CSDD).
Тепер можна розглянути процедуру заміни. Для того щоб обміняти права, вам потрібно пройти медичну комісію, яка підтвердить ваш стан здоров’я і здатність безпечно керувати транспортним засобом. Це обов’язкова процедура для всіх, хто змінює водійські права в Латвії. Довідка має бути видана ліцензованим лікарем і діяти протягом певного часу (зазвичай 3 місяці).
Після того як всі документи зібрані і є медична довідка, що підтверджує вашу придатність до керування транспортом, вам необхідно записатися на прийом до Служби транспорту Латвії (CSDD). Зробити це можна онлайн через їхній офіційний сайт або телефоном. Важливо враховувати, що запис на прийом і очікування може зайняти тривалий час, так що краще не відкладати підготовку документів.
Важливо розуміти, що вам не потрібно підтверджувати факт, що ви знаєте правила дорожнього руху Латвії, якщо ваше посвідчення українського зразка чинне. Якщо саме посвідчення прострочене або не відповідає міжнародним стандартам, то вам відмовлять у простому отриманні прав у цій країні.
Вам потрібно буде скласти теоретичний іспит після навчання в місцевій автошколі, а потім практичний іспит на ту категорію, яку ви хочете отримати. Це також стосується випадків, коли ваш водійський стаж дуже маленький, і ви хочете замінити документ. Процес отримання нового посвідчення може зайняти до кількох днів, рідко більше.
Скільки коштує поміняти українські права на латвійські, а також рекомендації по темі
Обмін українських водійських прав на латвійські пов’язаний з певними витратами. Тому цю тему також варто висвітлити. Тут можна вказати мінімальний і максимальний цінники. Вони відрізнятимуться необхідністю або навпаки відсутністю потреби складати теоретичний і практичний іспити.
Які витрати вас очікують при зміні українського посвідчення на відповідне латвійське:
- плата за обмін прав у CSDD – близько 35-45 євро (точна сума залежить від категорії);
- медична довідка – від 10 до 30 євро залежно від медичного закладу;
- теоретичний іспит (якщо необхідно) – близько 15 євро;
- практичний іспит (якщо потрібен) – близько 45 євро для категорії В;
- вартість фотографій – близько 5-10 євро;
- виготовлення латвійського водійського посвідчення – 22 євро (стандартне) або 39 євро (прискорене виготовлення);
- можливі додаткові витрати, наприклад, на переклад документів – 20-40 євро (якщо треба).
Отже, загальна вартість обміну може скласти близько 100 євро у звичайній ситуації. Якщо вам необхідно складати іспити або іспит, то до 200 євро. Ці гроші вам доведеться витратити, якщо ві хочете продовжувати керувати автомобілем. Треба також указати на те, що біженцям з Україні при заміні прав додаткових знижк не робитимуть. Тож цю суму вам доведеться заплатити.
Також варто дати деякі корисні поради:
- підготуйте документи заздалегідь – деякі документи, такі як медична довідка або фотографії, можуть вимагати часу, тому краще підготувати їх заздалегідь;
- не відкладайте обмін прав – якщо ви перебуваєте в Латвії на тимчасовому захисті і термін перебування наближається до року, почніть процес обміну заздалегідь, щоб уникнути неприємних ситуацій і штрафу;
- пройдіть перевірку здоров’я раніше – якщо ви маєте хронічні захворювання або особливі потреби в медичній допомозі, уточніть у лікаря, чи є протипоказання для отримання водійського посвідчення, сам процес проходження місцевої медичної комісії краще зробити попереду, адже сама довідка буде дійсна 3 місяці;
- якщо ви тільки зібралися приїхати в цю країну з України надовго, то замініть своє водійське посвідчення на новий міжнародний зразок перед віїздом, за умови, що ваші права порівняно старі.
Процес заміни українського водійського посвідчення на латвійське – це необхідна процедура для громадян України, які планують довго проживати тут і отримати статус постійного резидента згодом. Незважаючи на деяку бюрократію і витрати, цей процес досить прозорий і здійсненний, якщо заздалегідь підготувати всі документи і пройти необхідні кроки.